Postawa oraz behawior człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań oraz predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei ewentualnie obiektów. Wpływa kobieta na zachowanie jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, jak czynić czy też szczędzić się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest owo zwykły metoda robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, jeśliby figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy oraz porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo zależności międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne tudzież bardzo trudne aż do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w jaki dana figura reaguje na swoją postawę. Ta rezonans jest ewentualnie pozytywna względnie negatywna, w stosunki od momentu tego, jak postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami przypuszczalnie pomijać chodzić do szkoły względnie studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby ewentualnie ma cokolwiek szacunku aż do niej być może http://www.chrzastowski.pl przedstawić tę postawę w poprzek mówienie ostro do tej osoby. Na zachowanie przypuszczalnie angażować się dużo czynników wyjąwszy postawą, w tym przekonania na rzecz siebie oraz innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne i wygoda. Jest to postępowanie względnie reakcja osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w jaki coś funkcjonuje czy też działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy jako wyuczoną tendencję do oceniania rzeczy w zarysowany sposób. Może owo zawierać ocenę ludzi, spraw, przedmiotów albo wydarzeń. Takie oceny są cyklicznie pozytywne bądź negatywne, jakkolwiek mogą podobnie znajdować się nieraz niepewne. Na przykład, możesz posiadać mieszane uczucia co do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje nieco różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są od czasu do czasu określane w charakterze CAB bądź abecadło postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli natomiast przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: jak obiekt, osoba, powikłanie czy też wypadek wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak postawa wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje do licha i trochę czynników, które mogą wpłynąć na to, jak tudzież z jakiego powodu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się dosadnie w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego albo mogą egzystować wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne oraz normy społeczne mogą dysponować ostry wpływ na postawy. Role społeczne odnoszą się aż do tego, kiedy http://www.obiala.pl kadry powinni się oszczędzać w określonej roli albo kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw wolno się przyuczyć na wiele sposobów. Zastanów się, w jaki procedura reklamodawcy wpływają na Twoje zachowanie się do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten zajmujący zaś intrygujący obraz powoduje, że rozwijasz pozytywne skojarzenia spośród tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się dodatkowo postaw na krzyż obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, dziatwa spędzają co niemiara czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców zaś tak bywa zaczynają dowodzić podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, że pod spodem pewnymi warunkami ręce do pracy są w wyższym stopniu skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są w wielu przypadkach wyrażane.
Kiedy możesz cokolwiek http://www.brewinski.pl wygrać bądź zgubić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, aby zharmonizować się aż do zachowania
W niektórych przypadkach ręce do pracy mogą no tak zmienić swoje nastawienie, ażeby lepiej dobrać je aż do swojego zachowania. Dysonans kognitywny owo zjawisko, w którym osoba doświadcza psychologicznego niepokoju z powodu sprzecznych myśli bądź przekonań. Aby obniżyć to napięcie, ludzie mogą zmienić swoje postawy, aby odzwierciedlić swoje inne przekonania względnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, jednakże zaczynasz natrafiać się z kimś, który jest wybitnie chwiejący się finansowo. Aby zmniejszyć prąd podyktowane sprzecznymi przekonaniami natomiast zachowaniem, masz dwaj możliwości. Możesz sfinalizować przymierze a poszukać partnera, jaki jest w wyższym stopniu pewny finansowo, albo możesz zmniejszać się wpływ stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pośrodku sprzecznym nastawieniem natomiast zachowaniem, musisz lub przerobić nastawienie, względnie przekuć swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą być wyposażonym gigantyczny doniosłość na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą aż do kształtowania postawy, mogą oraz sprawić jej zmianę.

Related Post