Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie natomiast zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mnogość kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami tudzież recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze środowisko a badać rozumieć prestiż człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieprzerwanie w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, ażeby zredukować nasze problemy, „recykling naszych odpadów natomiast zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, kto być może http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne obecnie odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, oraz wysportowany się tanie natomiast przyjazne w celu środowiska.

Obecnie brystol jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, oraz jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości natomiast integralności strukturalnej, a plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypuszczalnie znajdować się znowu wykorzystana lub poddana recyklingowi w układy od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość i sztywność – rzemiosło do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie natomiast przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki od czasu zastosowania i funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, tak aby utrzymywać się http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, wytrzymałość natomiast spójność w celu wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, że wigor papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego aplikacja w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, ze względu wybitnie wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy aktualnie w stanie fabrykować tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność oraz hart strukturalną, które spełniają wymagania i pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu zastosowanie w projektowaniu tymczasowych względnie półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze i rozrywkowe, domy, schroniska, natomiast nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, po największej części do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są oraz tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów oraz podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu i zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów tudzież rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może umożliwić budowę tanich zaś zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe oraz konstrukcje.

Related Post