Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie zaś zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje co niemiara kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami zaś recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu historia w BBC News… spis ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero niedawno (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze otoczenie tudzież próbować docenić doniosłość człowieka zaś jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są permanentnie w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby ograniczyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów i zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, który może http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone i kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne obecnie odkąd jakiegoś czasu, od czasu lat 50. ubiegłego wieku, i rosły się tanie oraz przyjazne w celu środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, a jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, a plus umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem dla przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypadkiem egzystować na nowo wykorzystana względnie poddana recyklingowi w układy od chwili potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość zaś sztywność – artyzm do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, by nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie i przemysłowych operacjach nawijania. W układy od momentu zastosowania a funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie oraz tuby mogą egzystować zaprojektowane tak, żeby otrzymać http://www.kacperek.eu niezbędny rozmiar, wytrzymałość a integralność w celu wielu zastosowań przemysłowych i budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to spośród faktu, że siła papieru ulega pogorszeniu pod spodem wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z racji nader wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie robić tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone poprzednio przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność natomiast wigor strukturalną, które spełniają wymagania oraz pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych lub półtrwałych konstrukcji, takich kiedy przestrzenie wystawiennicze oraz rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż w tym momencie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów i rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co być może dać możliwość budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe zapotrzebowanie na tanie budowlanka mieszkaniowe oraz konstrukcje.

Related Post